Proč říct ANO solárnímu systému?

Solární systémy Vám ušetří finance za topení i ohřev vody.Zcela jednoznačnou odpovědí na otázku "proč si pořídit solární systém" je ÚSPORA. Proč platit stále se zvyšující poplatky za energii, když si ji můžete sami vyprodukovat? Na počátku je tedy nějaká pořizovací investice, ale dále jen šetříte. Úspory zaznamená domácnost už jen s jedním jediným členem. 

Při pořizování solárního systému se nabízí ještě jedna možnost úspor, a tou je dotační program Ministerstva životního prostředí "Nová zelená úsporám". Tímto způsobem můžete získat až 50 tisíc na solární ohřev vody a přitápění a 60 tisíc na tepelné čerpadlo. V současné době trvá celý proces od schválení po vyplacení pouhých 9 týdnů. Ani z papírování nemusíte mít strach, když si najdete zkušeného, certifikovaného dodavatele (jakým je např. Solar Solution), který za Vás zařídí i podání žádosti.

Tedy, ÚSPORY se drží na předním místě. Jsou to úspory jak na získání energie, tak při provozuu přitápění činí 20-50%, u ohřevu vody 50-70%, u ohřevu vody v bazénu 70-95%. Pokud se podíváme na klasické způsoby získávání energií, tak v porovnání s elektrickým bojlerem je návratnost u 4členné rodiny cca 6 let, u plynu 8 let.

Ale úspory nejsou jediným důvodem, který se přiklání k získávání energie ze slunečního záření. Dalšími jsou:
  • slunce je nevyčerpatelným zdrojem. Zdrojem šetrné, ekologicky čisté energie 
  • solární systémy se vyznačují vysokou životností, cca 30let
  • obsluha systémů je nenáročná
  • systém téměř nevyžaduje údržbu
Výběr solárního systému (např. u tepelných systémů jde o sestavu: kolektory, tepelné čerpadlo, zásobník TUV, akumulační nádrž/bazén) určitě ovlivní i počet lidí v domácnosti, příp. velikost a počet osob komerční budovy či bytového domu. Podle těchto čísel budete vybírat počet kolektorů, obsah a výkon u čerpadel, zásobníků, nádrží. Zatímco u rodinných domů mají dodavatelé nabídky většinou už přímo zpracované a na www stránkách uvedené varianty 1-2 osoby, 3-4 osoby, při větším počtu je dobré se s dodavatelem zkontaktovat a nechat si vypracovat nabídku dle Vašich požadavků.

Co si musíme ujasnit v rozhodovacím procesu o pořízení solárních systémů.

Potřebujete si ujasnit, co by měl Váš solární systém umět. Na chatu nebo chalupu budete nejspíše potřebovat systém, který zajistí ventilaci (větrání, odvlhčování, temperování prostor). Pro domy, kanceláře, bazény budete chtít systém, který Vám ohřeje TUV nebo připraví TUV a zároveň přitopí. Od tohoto se bude odvíjet výběr kolektorů, viz. Typy solárních kolektorů

Určitě také většinu z nás potrápí i otázka, zda dát přednost domácí produkci nebo si vybrat výrobek vyrobený v zahraničí. Na to asi není jednoznačná odpověď. To, co bychom Vám poradili ale je, že levné se nerovná výkonné a spolehlivé. Ušetříte sice na počáteční investici, ale další výhody (výkon, spolehlivost, návratnost) tím současně nezískáte. Spíš než na to, odkud systém pochází, věnujte pozornost výběru dodavetele - firmy s tradicí a vývojem, která má za sebou už řadu úspěšných instalací a spokojených zákazníků.

 

                   

Jak by měla probíhat spolupráce mezi Vámi a vybranou firmou? Firma:                                

  • zjistí Vaše požadavky a potřebné parametry, 
  • připraví předběžnou kalkulaci

V případě, kdy Vás jejich kalkulace osloví, přistoupí k přímé spolupráci. Obhlédnou místo, kde bude instalace provedena a před samotnou realizací:

  • provedou tzv. energetickou bilanci. Musí zjistit potřebné množství energie a množství energie, které solární systém vyprodukuje, 
  • v úvahu berou intenzitu a počet hodin slunečního záření v místě,
  • navrhnou, s ohledem na nejlepší využitelnost, umístění, orientaci a sklon kolektorů, jak kolektory ochránit např. před působením větru atd.
  • připraví kalkulaci,
  • v případě Vašeho zájmu za Vás zpracují žádost o dotaci 

Závěrem Vám zrealizují instalaci solárního systému tzv. na klíč. 

Je dobré si ohlídat, zda firma nabízí seřízení, záruční, ale i pozáruční servis. Tak můžete předejít možným komplikacím v budoucnu.

 

Vysvětlení pojmů

Jak to funguje?

Tepelný solární systém Celý tepelný solární systém se skládá z kolektorů, trubicového vedení, řídící jednotky, pracovní stanice s čerpadlem, expanzní nádoby a solárního zásobníku (případně akumulační nádrže). Solární kolektor mění sluneční energii na teplo. To se pak pomocí...
>

Solární KOLEKTOR x solární PANEL

Přestože se u většiny lidí zažil výraz "solární panel", musíme si říct, že KOLEKTOR a PANEL neznamenají to samé: solární kolektor (fototermický - tepelný) = mění sluneční energii na tepelnou, s účinností 40-60%. Ceny za tepelné kolektory se pohybují v rozmezí od 4.500 - 6.000 Kč/m2. Roční výnos...
>